راهنمای رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک

ثبت تغییرات شرکتها یعنی گاهی شرکت برای اینک
ثبت تغییرات شرکتها ی سهامی
مرداد ۲۸, ۱۳۹۶
برای ثبت انواع شرکت نرم افزاری با توجه به حوزه فعالیت
ثبت انواع شرکت نرم افزاری
مرداد ۳۰, ۱۳۹۶
در رتبه بندی شرکتها معمولا شرکت ها و موسسات

راهنمای رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک

راهنمای رتبه بندی شرکتها  ی انفورماتیک

در رتبه بندی شرکتها معمولا شرکت ها و موسسات  انفورماتیکی به شرکت هایی گفته می شود که در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت قانونی رسیده باشند و موضوع فعالیت آنها در مدارک ثبتی در زمینه انفورماتیک باشد.

این گونه شرکت ها همانند بقیه شرکت ها نیز برای عقد قراردادهای دولتی و تایید صلاحیت نیاز به گواهینامه رتبه بندی و اخذ گرید دارند که رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک از طریق شورای عالی انفورماتیک کشور یا معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برای شرکت های انفورماتیک صادر می گردد. شرکت‌های انفورماتیکی از سال  ۱۳۶۹ مشمول اخذ رتبه بندی گردیده اند. در ابتدای کار معیار رتبه بندی براساس نیروی انسانی متخصص، رشته‌های تحصیلی و تجربه کار با کامپیوتر انجام می گردید. در حال حاضر رتبه بندی شرکت انفورماتیکی بر اساس آیین نامه جدیده مصوب شورای‌ عالی انفورماتیک کشور در دی‌ماه سال ۸۴ صورت می پذیرد. در ارزیابی و بررسی رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک ملاک های نیروی انسانی، درآمد و پارامتر رضایت مشتری به عنوان ضریب کاهنده امتیاز تاثیر گذار هستند. رتبه بندی شرکت های انفورماتیک و اخذ گرید شرکتهای انفورماتیکی به صورت گرید ۱ تا ۷ بوده که در آن رتبه ۷ پایین ترین و رتبه ۱ بالاترین درجه را دارا می باشد. شرکت هایی که تازه تاسیس شده اند و یا شرکت هایی که اظهارنامه مالیاتی نداشته باشند در صورتی که واجد شرایط لازم باشند می توانند در حداکثر دو رشته رتبه ۷ را اخذ نمایند. گواهی رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک به مدت یک سال شمسی اعتبار دارد و پس از آن با ارائه مدارک و  اظهارنامه مالیاتی جدید، شرکت ها می توانند امتیاز بیشتری بدست آورده و رتبه بالاتری  را در صورت تایید صلاحیت رتبه بندی شرکت انفورماتیک دریافت نمایند.

توضیح موکد:

آنچه که شرکت‌های انفورماتیکی را ملزم به اخذ رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک می‌کند، این است که این رتبه‌بندی در احراز صلاحیت شرکت‌ها برای تمامی پروژه‌های کامپیوتری در سراسر کشور الزام‌آور تلقی می‌ گردد. از این روی کلیه شرکت‌ها حتی اگر علاقه‌ای به ارائه اطلاعات مربوط به خود و رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک نداشته باشند ناگزیر به اخذ رتبه بندی شرکت انفورماتیک از سوی شورای‌عالی انفورماتیک هستند.

رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک در واقع یک طبقه‌بندی کمی و کیفی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور می باشد. در این رتبه‌بندی تخصص‌های شرکت‌های انفورماتیکی مشخص می‌شود که این امر به نوبه خود مجوز حضور شرکت‌ها در مناقصه‌های دولتی صادر میگردد. چرا که بر اساس ضوابط جدید تنها شرکت‌هایی مجاز به انعقاد قرارداد همکاری با سازمان‌های دولتی میباشند که در لیست رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک قرار گرفته باشند.

رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک

اصولا رتبه بندی شرکتها ی انفورماتیک در زیر  شاخه زیر قابل حصول است:

  • ۱- ارائه خدمات و پشتیبانی سخت‌افزاری

۲- تولید، ساخت و ارائه رایانه‌ها

۳- تولید و ارائه دستگاه‌های جانبی مربوط به آنها

۴- تولید و ساخت و ارائه قطعات و ملزومات ضروری و غیر ضروری

۵- تولید کردن و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارشات مشتریان

۶- ارائه و پشتیبانی بسته‌های نرم‌افزاری و نرم افزارهای حامل محتوا

۷- ارائه و پشتیبانی نرم‌افزارهای پایه، سیستم و ابزارها

۸- خدمات شبکه‌های اطلاع رسانی Providers

۹- شبکه داده‌های رایانه ای و مخابراتی

۱۰- امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات

۱۱- مشاوره و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیکی

۱۲- آموزش و پژوهش

۱۳- خدمات پشتیبانی

۱۴- سیستم‌های ویژه

۱۵- سیستم های اتوماسیون صنعتی

اصولا برای اخذ گرید و یا اخذ رتبه انفورماتیک مدارک تحصیلی مدیر عامل و کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد که  مدیر عامل می بایست در یکی از رشته های مربوط به علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر سخت افزار و نرم افزار و کلیه گرایش ها ، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، ریاضی، فیزیک و آمار دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد و به طور تمام وقت در شرکت حضور داشته باشد که مهم ترین ملاک تمام وقت بودن ارائه فهرست بیمه تامین اجتماعی شرکت است.

اما در صورتی که مدیر عامل مدرک تحصیلی دیپلم یا فوق دیپلم داشته باشد با ارائه سابقه کار تخصصی در زمینه انفورماتیک و عضویت در هیئت مدیره یا مدیرعاملی شرکت های دارای گواهی رتبه بندی انفورماتیک می تواند نسبت به دریافت رتبه اقدام نماید. همچنین شرکت مذکور می بایست حداقل دارای دو کارشناس تمام وقت با ارائه سه فهرست بیمه متوالی و با حداقل مدرک کارشناسی در رشته های فوق باشد.

شورای عالی انفورماتیک به منظور توسعه پویایی شرکتهای انفورماتیکی و گسترش فناوری‌های انفورماتیکی و ایجاد امکان توزیع کار و قراردادها، شرکتهای انفورماتیکی را براساس آیین‌نامه زیر، احراز صلاحیت و طبقه‌بندی می‌نماید.

ماده ۱:

شرایط کلی شرکتهایی به عنوان شرکتهای انفورماتیکی احراز صلاحیت و رتبه‌بندی می‌گردند که:

اساسنامه آنها در ارتباط مستقیم با فعالیت‌های انفورماتیکی باشد.

دارای مدیرعامل تمام وقت با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس در رشته‌های مرتبط ونیزحداقل دونفرکارشناس تمام وقت باشند.

تبصره:

برای مدیران عاملی که حائز این شرط نیستند، با تشخیص دبیرخانه شورا عمل خواهد شد.

فرم خوداظهاری فهرست تفصیلی احراز صلاحیت را تکمیل نموده باشند.

اظهارنامه مالیاتی سال قبل وبرگ قطعی سال قبل از آن را که تمام صفحات آن ممهور به مهر حوزه مالیاتی زیربط سازمان امور مالیاتی رسیده باشد، ارائه کرده باشند

دبیرخانه شورا ساز و کار مناسب اجرای این آیین نامه را بگونه‌ای فراهم خواهد که دریافت و تایید مدارک به طور غیرمتمرکز در سراسر کشور و احراز صلاحیت و رتبه بندی در اسرع وقت به صورت الکترونیک و متمرکز در دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک صورت پذیرد.

ماده ۲: روش اجرا

ملاک‌های ارزیابی

نیروی انسانی، درآمد و رضایت مشتریان سه عامل اصلی ارزیابی شرکتها می‌باشد.

تبصره ۱:

دبیرخانه شورا با انجام پروژه‌ای، شیوه تبدیل رضایت مشتریان به ملاک‌های کمی را تبدیل می‌نماید.

تبصره ۲:

تا مشخص شدن ملاک‌های کمی ارزیابی رضایت مشتری، دو عامل نیروی انسانی و درآمد مبنای محاسبه می‌باشد.

سهم عامل نیروی انسانی ۸۰ درصد و عامل درآمد ۲۰ درصد از امتیاز کل شرکت می‌باشد.

محاسبه امتیاز کل:

امتیاز هر شرکت از محاسبه فرمول زیر به دست می آید: (ارقام به میلیون ریال می‌باشد) حقوق پرداختی * ۶/۱ +

درآمد مشمول مالیات * ۴/۰ = y

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =