برای تقاضای ثبت تغییرات شرکتها حاصله در شعبه ی شرکت یا نمایندگانی
کلیات ثبت تغییرات شرکتها
تیر ۲۰, ۱۳۹۶
در ثبت انواع شرکت سهامی خاص
تفاوت میان ثبت انواع شرکت
تیر ۲۰, ۱۳۹۶
کد اقتصادی شماره منحصر به فرد 12 رقمی است

اخد کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی شماره منحصر به فرد ۱۲ رقمی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور، حسب مورد به اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص داده می شود.

هر شرکت و یا موسسه پس از ثبت  شرکت و از تاریخ ثبت آن به مدت ۲ ماه زمان دارد تا با مراجعه به اداره ی دارایی مستقر در محدوده ی فعالیت خود،نسبت به تشکیل پرونده ی مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نماید.

چنانچه شرکت ها جهت اخذ کد اقتصادی اقدام ننمایند از معافیت های مالیاتی ماده ی ۱۰۵ قوانین سازمان مالیاتی کشور محروم خواهند شد.

تکالیف دارندگان کارت اقتصادی

وفق ماده ۳ دستورالعمل سازمان امور مالیاتی در استفاده از کد اقتصادی ، تکالیف دارندگان کارت اقتصادی به قرار ذیل است :

۱٫اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع بندهای الف و ب ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم مکلفند از تاریخ ۱/۱/۱۳۹۱ برای عرضه و فروش کالا و خدمات از صورت حساب فروش کالا به شرح فرم نمونه موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم ( پیوست شماره ۱ ) استفاده نمایند و در صورت حساب های صادره شماره اقتصادی خود را چاپ و شماره اقتصادی خریدار را درج نمایند.

درج کد اقتصادی فروشنده با استفاده از سیستم های نرم افزاری یا صندوق های فروش در صورتحساب فروش صادره به منزله چاپ تلقی می شود.

تبصره – اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع این دستورالعمل مکلفند مادامی که برای آن ها شماره اقتصادی صادر نشده ، از شماره ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی به جای شماره اقتصادی استفاده نمایند.

۲٫اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع دستورالعمل مذکور، مکلفند هنگام خرید کالا و یا خدمات ، کد اقتصادی خود را جهت درج در صورتحساب به فروشنده ارائه و در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده، مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله به شرح فرم نمونه ( پیوست ۲ ) به اداره امور مالیاتی اعلام نماید، مشمول جریمه تخلف از این بابت نخواهد بود ، در غیر این صورت طرفین معامله متضامناَ مسئول خواهند بود.

۳٫در صورت فروش کالا و یا خدمات به مصرف کننده نهایی، درج کد اقتصادی خریدار الزامی نمی باشد.

۴٫درج شماره اقتصادی در قراردادها، اسناد و مدارک فروش، هنگام فروش کالا یا خدمات و صدور صورتحساب از سوی فروشنده صورت خواهد گرفت و در صورت عدم درج کد اقتصادی خریدار، در اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم و تبصره ۲ آن ، متضامناَ مشمول خواهند بود.

۵٫کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول این دستورالعمل اعم از وزارتخانه ها ، موسسات دولتی، بانک ها ، شهرداری ها ، موسسات وابسته به دولت و شهرداری ها و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از انتفاعی و غیر انتفاعی مکلفند در کلیه قرارداد ها ، اوراق و فرم های مورد استفاده جهت انجام معاملات خود و اعطای تسهیلات بانکی اعم از ارزی و ریالی و بیمه نامه و غیره نسبت به درج کد اقتصادی طرفین معامله اقدام نمایند.

–  تکالیف اشخاص ثالث

۱٫گمرک ایران مکلف به درج کد اقتصادی کلیه وارد کنندگان ، صادر کنندگان ، حق العمل کاران در اظهارنامه های گمرکی می باشد.

۲٫ذی حساب ها و یا مدیران کل امور مالی مکلفند فهرست معاملات خود را طبق فرم نمونه ( پیوست ۳ و ۴ ) و همچنین فهرست قراردادهای خدماتی و پیمانکاری را طبق فرم نمونه ( پیوست شماره ۵ ) تا یک ماه پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان و یا در محیط رایانه ای به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.

۳٫بانک ها مکلفند شماره اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع دستورالعمل فوق را در قراردادهای اعطای تسهیلات یا هر نوع معاملات بانکی اعم از ارزی و ریالی درج نمایند.

۴٫وزارت بازرگانی مکلف است در فرم های مربوط به ثبت سفارش اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع دستورالعمل مذکور، کد اقتصادی آن ها را درج ارائه نمایند.

اشخاصی که مکلف به اخذ کد اقتصادی اند:

۱- تمامی اشخاص حقوقی که در زمینه ی تولید، مونتاژ، صادرات و واردات، توزیع کالاها و امور خدماتی فعالیت دارند.

۲-تمامی اشخاص حقیقی که در زمینه تولید، مونتاژ، صادرات و واردات، توزیع کالا و خدمات فعالند.

اشخاص حقیقی باید دارای پروانه ی کسب و کار از مراجع مربوطه بوده و محل فعالیت تجاری داشته باشند و شرایط لازم را برای اخذ کد اقتصادی داشته باشند.
همان طور که گفته شد،برای اخذ برگه ی کد اقتصادی نیاز است ابتدا برای شرکت مورد نظر تشکیل پرونده ی مالیاتی داد. اشخاص حقیقی یا حقوقی نامبرده که اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی ننمایند در برابر ضوابط و قوانین سازمان امور مالیاتی کشور ،علی الراس شناخته می شوند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست کد اقتصادی اشخاص حقیقی:

۱- درخواست کتبی شخص.
۲- فتوکپی از تمامی صفحات مدارک شناسایی.
۳-سه قطعه عکس ۲*۳ متقاضی(۳ قطعه)
۴-فتوکپی از پروانه کسب.
۵-تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی.
۶-کپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری.
۷-پرداخت مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال و ارایه فیش پرداختی.

مدارک مورد نیاز برای درخواست کد اقتصادی اشخاص حقوقی:

۱-درخواست کتبی شرکت.
۲-کپی از تمامی صفحات شناسنامه.
۳- روزنامه ی رسمی که آگهی تأسیس شرکت در آن درج شده باشد.
۴- تنظیم فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی
۵-کپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری.
۶-فیش پرداختی به مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال.

تخلفات کد اقتصادی:

۱-استفاده اشخاص حقوقی و حقیقی از شماره اقتصادی سایرین تحت هر عنوان غیر مجاز و خلاف مقررات بوده و تعلق مالیات متوجه شخصی است که شماره اقتصادی او مورد استفاده قرار گرفته است.

۲-هر گونه جعل،تقلب،سوءاستفاده و تبانی در ارتباط با شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد.

۳-دریافت هرگونه وجه اضافه بر ارزش کالا جهت درج شماره اقتصادی فروشنده و یا عدم درج شماره اقتصادی خریدار خلاف مقررات بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد.

۴-عدم رعایت مفاد این دستورالعمل از جانب اشخاص ذیربط،از قبیل عدم ارائه وی یا درج شماره اقتصادی طرفین معامله  در صورتحساب فروش کالا و خدمات،خلاف مقررات  بوده و با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد گردید.

تبصره:در صورتی که فروشنده در هنگام معامله از ارائه شماره اقتصادی خود امتناع ورزد و ارائه کد اقتصادی را منوط به دریافت مبلغی بیشتر از رقم واقعی نماید خرید کالا بدون شماره ی اقتصادی فروشنده بلامانع است بشرط آنکه گزارش انجام معامله و امتناع فروشنده از ارائه شماره اقتصادی از ارائه شماره اقتصادی جهت پیگیری قانونی،حداکثر ظرف یک ماه به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی به صورت مکتوب و مستند تسلیم گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =