رتبه بندی شرکتها,ثبت و رتبه بندی | شرکت تدبیر ایده
رتبه بندی شرکتها
تیر ۱۶, ۱۳۹۶
ثبت انواع شرکت | ثبت تدبیر ایده
ثبت انواع شرکت
تیر ۱۸, ۱۳۹۶
واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار

با مطالعه این متن تمامی سوالات شما در مورد واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار بر طرف می شود چه واگذار کنند باشید چه خریدار !

شرکت تدبیر ایده حامی خوبی برای شما در این زمینه می باشد.

نقل و انتقال سهام شرکت

سهام جمع سهم می باشد و سهم در ماده ۲۴ ل. ا. ق. ت اینگونه تعریف شده است :

” سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی است که مشخص کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می باشد. ورقه سهم،سند قابل معامله ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد. ”

دارنده سهم نسبت به سهم مالک دارایی شرکت نمی باشد بلکه نسبت به سهم خود از شرکت دارای حق می باشد که به موجب آن از منافع شرکت استفاده کرده و در مجمع عمومی رای می دهد و در صورت انحلال از دارایی شرکت سهم خواهد برد.

لایحه اصلاحی در ماده ۲۹۹ ق.ت حداکثر قیمت اسمی سهم را در شرکت سهامی عام ۱۰ هزار ریال تعیین کرده اما برای شرکت سهامی خاص اقل و اکثری مشخص نشده است.

در ورقه سهم حتماَ باید نکات مندرج در ماده ۲۶ ل. ا. ق. ت قید گردد. با توجه به ماده ۲۴ ل. ا. ق. ت می توان گفت از نظر این قانون سهام به سهام بانام ، بی نام و ممتاز تقسیم می شوند که به این تقسیم بندی می توان سهام انتفاعی و موسس را نیز افزود.

سهام ها به لحاظ واگذاری و نقل و انتقال به دو دسته تقسیم می‎شوند. ابتدا سهامی که قابلیت واگذاری و نقل و انتقال ندارند و دوم سهامی که می‎توانند به دیگری منتقل شوند.

سهام غیرقابل انتقال

بر طبق ماده ۱۱۴ ل.ق. ، مدیران باید براساس اساسنامه، تعداد سهامی را داشته باشند که مقدار آن نباید از تعداد سهامی برای رای دادن در مجامع عمومی کمتر باشد. این سهام به منظور تضمین زیانهایی‎ست که ممکن است از سوی مدیران بر شرکت وارد شود.

این نوع سهام قابل انتقال نیست و تا زمانی که مدیری بدهی دوره تصدی خود در شرکت را پرداخت نکرده، سهام مذکور در صندوق شرکت بعنوان وثیقه باقی می‎ماند.

همچنین ماده ۱۹۸ ل.ق. مقرر می‎دارد که خرید سهام یک شرکت توسط همان شرکت ممنوع می‎باشد. البته خرید سهام شرکت اصلی بوسیله شعبه‎ها‎ی شرکت که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند، بدون ایراد است.

از سوی دیگر خرید سهام توسط شرکت برای استهلاک سهام امر غیر منطقی محسوب نمی‎شود چرا که در استهلاک سهام سرمایه، تغییری ایجاد نمی‌گردد بلکه ارزش سهام مستهلک ‎شده از اندوخته‎های اختیاری یا سود قابل تقسیم پرداخت می‎شود.

دارای قابلیت واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار با نام :

برای انتقال سهام باید یک صورتجلسه توسط شرکا تنظیم شود و به امضای آنها برسد. اگر سهام شرکت بانام باشد سهامدار قبل از واگذاری سهم خود، باید به حوزه مالیاتی که شرکت در آن واقع شده، مراجعه نماید و مالیات مربوط به انتقال سهام را پرداخت کند.

پس از این مرحله گواهی پرداخت مالیات را از اداره دارایی تحویل و به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه دهد تا فرآیند انتقال سهام کامل گردد. در واقع واگذاری و انتقال سهام بانام نیازمند طی کردن مراحل و تشریفات اداری می‎باشد. بر طبق ماده ۴۰ ق.ت. انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبت سهام شرکت صورت گیرد و واگذارکننده یا نماینده قانونی وی باید اسناد مربوطه را در دفتر ثبت امضاء نماید.

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار بی‎ نام :

چنانچه سهام شرکت بی‌نام باشد، نیازی برای مراجعه به اداره دارایی و پرداخت مالیات شرکت نیست و پروسه نقل و انتقال تنها با تنظیم صورتجلسه جهت انجام این امر کافی‌ می‎باشد.

در این نوع واگذاری، مراحل انتقال سهام در سریعترین زمان ممکن امکان‎پذیر است مشروط بر این که قبل از اقدام به واگذاری سهام، یک صورتجلسه بی‌نام کردن سهام صورت گرفته باشد و سپس مرحله نقل و انتقال صورت گیرد. در واقع با این شیوه می‌توان در مدت زمانی کوتاه‌تر، با صرف جویی در هزینه و بدون تشریفات اداری اقدام به واگذاری سهام نمود.

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار با سلب سِمَت :

این امر زمانی اتفاق می‎افتد که یکی از مدیران بخواهد قبل از تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان دوره مالی کلیه سهام خود را به دیگری واگذار کند،که در این شرایط باید سِمت او سلب گردد و از مدیریت خود استعفا دهد.

جانشین او طبق مواد ۱۱۲ و ۱۱۳ ل.ق. از سوی هیات ‎مدیره یا مجمع عمومی عادی انتخاب می‎شود.

اشکال واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار به شکل‎ها‎ی متفاوتی صورت می‎گیرد از جمله:

-خروج چند سهامدار و واگذاری سهام خود به اشخاص جدید و اعضای قبلی شرکت

-خروج یکی از سهامداران شرکت و واگذاری سهام خود به یک عضو جدید شرکت

-خروج یکی از سهامداران شرکت و واگذاری سهام خود به یکی از اعضای اسبق شرکت

-واگذاری شرکت و امتیازات آن، به این معنا که با خارج شدن تمامی سهامداران، سهام خود را به افراد جدید واگذار می‎نمایند.

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار سهامی خاص و شرکت سهامی محدود

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار سهامی خاص؛

جهت نقل و انتقال در شرکت‎ها‎ی سهامی خاص تمامی افراد واگذارکننده سهامی و گیرنده باید همچون سهام‎ها‎ی بانام عمل کنند و مالیات خود را به ادارات مربوطه پرداخت نمایند.

واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار با مسئولیت محدود؛

ماده ۱۰۲ ق.ت. مقرر می‎دارد که هر گونه نقل و انتقال سهم الشرکه منوط به ثبت رسمی دفترخانه می‎باشد که جهت این امر دفترخانه اسناد رسمی، به ۲ استعلام از اداره دارایی و اداره ثبت شرکتها نیاز دارد.

مدارک مورد نیاز برای واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار

-اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران اعم از جدید و اسبق

-کپی آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی

-تصویر آگهی آخرین تغییرات شرکت (در صورت وجود)

شرکت تدبیر ایده جزء برترین ها در زمینه ی تامین نیروی مهندسی, ثبت تغییرات شرکتها, واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار,ثبت انواع شرکت,ثبت و رتبه بندی,رتبه بندی شرکتها,کد اقتصادی می باشد .

تدبیر ایده شما را در ثبت شرکت و رتبه بندی شرکتها و اخذ کد اقتصادی و ثبت تغییرات شرکتها و تامین نیروی مهندسی یاری می رساند. کارهای خود را با خیالی راحت به تدبیر ایده بسپارید.

تدبیر ایده از برترین ها در عرصه حقوق می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 4 =