واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار
واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار
تیر ۱۸, ۱۳۹۶
ثبت انواع شرکت | ثبت تدبیرایده
ثبت انواع شرکت (۲)
تیر ۱۸, ۱۳۹۶
ثبت انواع شرکت | ثبت تدبیر ایده

ثبت انواع شرکت | ثبت تدبیر ایده

ثبت انواع شرکت

ثبت شرکت تضامنی

ما قصد داریم اطلاعاتی در مورد ثبت انواع شرکت در اختیار شما قرار دهیم موسسه تدبیر ایده آماده همکاری با شما در زمینه ثبت انواع شرکت می باشد.

از نظر تاریخی این نوع شرکت سابقه ای طولانی دارد و از حقوق روم اقتباس شده و به ویژه در قرون وسطی به شکل فعلی آن،در اروپا رواج یافته است.

در حال حاضر شرکت تضامنی که تقریباَ در نظام حقوقی همه کشورها وجود دارد،بسیار مورد استفاده است؛در حالی که خطر تاسیس آن برای شرکا،به سبب مسئولیت نامحدودی که در قبال طلبکاران شرکت دارند،بر کسی پوشیده نیست.

در واقع،علت این وضعیت،فایده عملی این شرکت برای کسانی است که به یکدیگر اعتماد کامل دارند و سرمایه زیادی نیز برای تشکیل شرکت ندارند؛مانند پدری که می خواهد با فرزند یا فرزندانش شریک شود،برادران و خواهرانی که پس از فوت پدر می خواهند تجارتخانه او را اداره کنند،یا دوستانی که به یکدیگر اعتماد کامل و متقابل دارند.
یکی از نمونه ثبت انواع شرکت شرکت تضامنی است که برای ثبت آن باید بیش از دو نفر(یا دو نفر)با هم به شراکت بپردازند تا  بتوانند چنین شرکتی را ثبت نمایند.
هنگام ثبت انواع شرکت، باید شرکت تضامنی را با نام یکی از شرکا ثبت کنند. برای نام گذاری چنین شرکتی باید از الگوی «شرکت  تضامنی+ نام یکی از شرکا+ شرکا» پیروی کرد. برای مثال: شرکت تضامنی علوی و شرکا

مسوولیت حقوقی شریک ها در چنین شرکتی به صورت تضامنی است و این به معنی نامحدود بودن مسوولیت ها است.

اسم شرکت تضامنی:

داشتن اسم مخصوص در شرکت های تجارتی به طور کلی و در شرکت های تضامنی به طور خاص از نظر مسئولیت شرکا در مقابل اشخاص ثالث دارای اهمیت ویژه ای است.در اسم شرکت تضامنی باید عبارت (شرکت تضامنی) و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود.

در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد باید بعد از اسم شریک،یا شرکایی که ذکر شده است،عبارتی از قبیل ( و شرکا) یا (و برادران) قید شود.(ماده ۱۱۷)

در شرکت های خانوادگی بعد از ذکر نام شریک اصلی عبارت( و پسران) یا (و برادران) ذکر می گردد.ذکر نام شخص در اسم شرکت از مختصات شرکت تضامنی ( و نسبی) است و سایر شرکت ها حق چنین کاری برای ثبت انواع شرکت به خصوص  صورت تضامنی باید مدارک زیر را آماده نمود و به مرکز مربوطه تقدیم کرد:

الف- کپی شناسنامه و کارت ملی شرکا و اعضای هیات مدیره
ب- گواهی عدم سوء پیشینه

نکته: ارایه گواهی عدم سوء پیشینه فقط برای اعضای هیات مدیره الزامی است.

برای ثبت انواع شرکت تضامنی بعد از مشاوره با مرکز ثبت انواع شرکت باید گام های زیر به ترتیب دنبال شود:
• انعقاد قرارداد
• تهیه مدارک الزم
• امضا اساسنامه و فرم های مورد نیاز
• طی نمودن مراحل اداری در اداره ثبت انواع شرکت

نکته: تعیین نام شرکت سریع تر خواهد بود.

• آماده سازی مدارک و تحویل به مشتری

هزینه های مورد نیاز برای ثبت انواع شرکت وچنین شرکتی مبلغ۵۱۰ هزار تومان و سایر مبالغ دولتی و روزنامه میباشد

سرمایه نقدی در اولویت

سرمایه شرکت تضامنی هم مانند سرمایه در ثبت انواع شرکت می‌تواند وجه نقد و هم غیرنقد باشد؛ البته توصیه می‌شود که سرمایه نقدی باشد؛ زیرا در این صورت به مشکل کمتری برخورد خواهید کرد و با پرداخت سرمایه شرکت، کار تشکیل آن انجام می‌شود.

اگر آورده‌ یکی از شرکا، غیرنقدی باشد این سرمایه باید تسلیم و معادل ریالی آن تعیین شود. کار تقویم آورده‌های غیرنقدی (مشخص کردن میزان نقدی آورده غیرنقدی) را خود شرکا برعهده دارند و نتیجه را در شرکت‌نامه منعکس می‌کنند.

پس از توافق بر تقویم، شرکا حق رجوع از آن‌را ندارند. تقویم تشریفات خاصی ندارد و از جانب هیچ مقام قضایی و اجرایی کنترل نمی‌شود البته اگر تقویم آورده غیرنقدی نادرست به عمل آمده باشد بعدها دردسرهایی ایجاد خواهد کرد.

در مقابل، سرمایه نقدی حتما باید به‌وسیله پول پرداخت شود و پرداخت توسط سفته یا چک پرداخت تلقی نمی‌شود و اگر مدیران شرکت به جای وجه نقد، اسناد تجاری را قبول یا تسلیم کنند، کلاهبردار تلقی خواهند شد.

برخلاف شرکت‌های سهامی در شرکت‌های تضامنی قانون گذار حداقل و حداکثری برای سرمایه شرکت تعیین نکرده است.

تقسيم سود

منافع درشركت تضامنی به نسبت سهم الشركه بین شركا تقسیم می شود مگر آنكه شركتنامه ترتیب دیگری مقرر داشته باشد لیكن تادیه هر نوع منفعت به شركا تا زمانی كه كمبود سهم الشركه شركا به علت زیان های وارده جبران نشده باشد ممنوع خواهد بود(مستفاد از مواد ١١٩ و ١٣٢ ق.ت).

موارد انحلال شركت تضامنی

۱٫    شركت برای انجام هدفی تاسیس شده و آن امر انجام گردد و یا انجام آن غیر مقدور باشد .
۲٫    شركت برای مدتی معین تشكیل و آن مدت منقضی شده و قبل از انقضای اخرین روز صورتجلسه تمدید مدت تحویل اداره ثبت انواع شركت ها نشده باشد.
۳٫    در صورتی كه ورشكست شده باشد (ورشكستگی توقف از پرداخت دیون می باشد)
۴٫    در صورت تصمیم مجمع عمومی فوق العاده شركت تضامنی
۵٫    در صورت تراضی تمام شركا
۶٫    در صورتی كه احدی از شركا بنا به دلایلی از محكمه درخواست انحلال كرده و محكمه آن دلایل را موجه دانسته و حكم به انحلال شركت بدهد.
۷٫    در صورتی كه احدی از شركا ورشكست شود وسهم ورشكسته در شركت از منافع كافی برای پرداخت دیون وی نباشد می توانند تقاضای انحلال شركت را نمایند مشروط بر اینكه شش ماه قبل قصد خود را بوسیله اظهارنامه به اطلاع شركت رسانده باشند در این صورت سایر شركا می توانند قبل از صدور رای قطعی دایر بر انحلال شركت با پرداخت طلب طلبكاران (تاحد دارایی مدیون) یا با جلب رضایت آنان بطرق دیگر از انحلال شركت جلوگیری بعمل آورند.
۸٫    در صورتی كه احدی از شركا شركت را فسخ نماید و وفق اساسنامه اجازه این كار را داشته باشند.
۹٫    در صورت فوت یا محجوریت یكی از شركا و قید این امر در اساسنامه
•    در صورت انحلال شركت احدی از شركا یا خارج از شركا به عنوان مدیر تصفیه انتخاب خواهد شد.

موسسه حقوقی تدبیر ایده با سال ها تجربه متخصص در ثبت انواع شرکت می باشد و در کمترین زمان و با کمترین هزینه شما را در ثبت انواع شرکت یاری می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − چهارده =