تامین نیروی مهندسی,ثبت تغییرات شرکتها|ثبت شرکت تدبیرایده
تامین نیروی مهندسی
تیر ۱۶, ۱۳۹۶
واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار
واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار
تیر ۱۸, ۱۳۹۶
رتبه بندی شرکتها,ثبت و رتبه بندی | شرکت تدبیر ایده

رتبه بندی شرکتها | شرکت تدبیر ایده

رتبه بندی شرکتها

شرکتها از نظر سازمان فنی و عمران استاندارد و رتبه بندی شرکتها به دو دسته تقسیم می شوند:

شرکتهایی که به آن ها پیمانی اطلاق می شود و دسته ی دوم به شرکتهای مشاور شناخته می شوند.

این دو دسته به ترتیب قادر به دریافت رتبه هایی از ۵ تا ۱ و رتبه هایی از ۳ تا ۱ هستند.به منظور رتبه بندی شرکتها ی پیمانی نیروی مهندسی یکی از معیارهای اصلی رتبه بندی محسوب می شود.اما در شرکتهای مشاور علاوه بر مهندسین امکانات نرم افزاری نیز در نظر گرفته می شوند.

نهایتا در راستای ارتقا رتبه بندی شرکتها هم لازم بذکر است مبلغ مراودات مالی ۱۵ سال اخیر شرکت و اظهار نامه های مالیاتی بسیار حائز اهمیت است.

گروه های رتبه بندی شرکتها

سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق (معاونت فنی و عمران استانداری فعلی) شرکتها را به دو گروه مشاور و پیمانکار تقسیم بندی نموده و برای شرکت های پیمانکاری رتبه ۵ و ۴ و ۳ و ۲ و ۱ تعریف می نماید که در واقع ۵ پائین ترین و ۱ بالاترین رتبه محسوب می شود و برای شرکت های مشاور رتبه ۳ و ۲ و ۱ تعریف می نماید که ۳ پائین ترین و ۱ بالاتربن رتبه است.

برای رتبه بندی شرکتها ی پیمانکار ملاک اصل تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در هیئت مدیره یک شرکت است ولی برای رتبه بندی شرکتها ی مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

برای ارتقاء رتبه از ۵ به ۱ در شرکت های پیمانکاری مبلغ ریالی پروژه های انجام شده در ۱۵ سال اخیر توسط شرکت و نیروی فنی و مهندسی شرکت ارزیابی می گردد و در صورتی که شرکت امتیاز مورد نظر را کسب کند و اظهارنامه مالیاتی واجد شرایط را داشته باشد در آن صورت می تواند رتبه خود را از ۵ به رتبه های بالاتر ارتقاء دهد .

در خصوص شرکتها ی مشاور نیز برای ارتقاء از پایه ۳ به پایه ۱ مبلغ ریالی پروژه های انجام شده در ۱۵ سال اخیر، نیروی فنی و مهندسی، اظهارنامه مالیاتی، امکانات فنی و نرم افزاری ملاک است.

در صفحات دیگر این سایت زمان و شرایط و مدارک لازم جهت اخذ رتبه ۵ پیمانکاری و ۳ مشاور و رتبه های بالاتر از هر دو گروه به طور مجزا قید شده است.

رتبه بندی شرکتها چیست؟

رتبه بندی در واقع یک نوع مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت پیمانکاران برتر در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره ‌وران می‎باشد. برای اجرای هر پروژه باید توان شرکت های دارنده گواهی صلاحیت، طبق ضوابط آیین نامه ارجاع کار به پیمانکاران، توسط‌ دستگاه‌های اجرایی ذیربط ارزیابی شود.

دریافت گواهی صلاحیت، مرحله اول از فرآیند احراز صلاحیت شرکت های متقاضی حضور درمناقصات دولتی و پروژه‌ های بزرگ می‌باشد.

شرکت هااز لحاظ نوع فعالیت برای دریافت رتبه به ۵ دسته تقسیم می‌شوند که رتبه هر یک از این دسته‌ها توسط نهاد خاصی صادر می‌گردد و مراجعه هر شرکت برای دریافت رتبه باید به اداره مربوطه صورت گیرد:

۱٫    پیمانکار
۲٫    مشاور
۳٫    طرح و ساخت-EPC
۴٫    انفورماتیک
۵٫    انبوه ساز

طریقه رتبه بندی شرکتها

نمایندگان شرکتها شخصاً نمی‌توانند به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و یا استانداری،مراجعه نمایند. بدین منظور باید از طریق شرکت تدبیر ایده که کار رتبه بندی را به صورت تخصصی انجام می دهد اقدام نمایند.

طبق آیین نامه، یک سری پارامترهایی برای تعیین صلاحیت تعیین گردیده است که موسسه ثبتی حقوقی تدبیر ایده با بهره گیری از تجربیات خود کاملا به آن ها آگهی داشته که کمیته تشخیص صلاحیت و رتبه بندی با توجه به این پارامترها و شاخص‌ها، امتیاز عوامل تعیین کننده شرکت مورد نظر را تعیین می‌نماید.

در صورتی‌که شرکت موفق به کسب حدنصاب امتیاز گردید و تعیین صلاحیت شد، گواهی رتبه صادر می‌گردد. گواهي رتبه، مجوز رسمي است كه براساس ضوابط توسط سازمان‌های ذیربط (که هم اکنون استانداری هر استان و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری می‌باشد)، به منظور اعلام صلاحيت و رتبه اشخاص حقوقی صادر مي‌گردد و بر اساس آن شرکت ها می توانند در مناقصات پروژه های عمرانی حضور یابند.

 عوامل موثر در رتبه بندی شرکتها و تعيين صلاحیت شرکتها از نگاه تدبیر ایده

رتبه‌ای که به یک شرکت اختصاص می‌یابد به سه عامل اساسی ارتباط دارد:

۱٫ تعداد نیروی انسانی یک شرکت و میزان سابقه کار آنها.
۲٫ میزان سوابق شرکت و مبلغ کل قراردادهای انجام شده دولتی و خصوصی (شرط پذیرش قراردادهای خصوصی ارایه مفاصاحساب)
۳٫ بیمه یا نامه از تامین اجتماعی مبنی بر صحت انجام قرارداد مربوطه می باشد.
۴٫ توانائی مالی شرکت که بر اساس اظهارنامه مالیاتی آخرین سال مالی شرکت محاسبه می‌شود.

یکی از فعالیت های شرکت تدبیرایده ، اخذ رتبه ساجات شرکتهای پیمانکار، مشاور و شرکت های طرح و ساخت است. این شرکت فعالیت های مشاوره ای را بابت تکمیل پرونده های ساجاد انجام می دهد.

شرکت های مهندسی مشاور در سه پایه رتبه بندی می شوند و در سایت ساجات نیز رتبه بندی می شوند. فعالیت های تدبیر ایده در جهت تکمیل پرونده مشاوران  و در جهت اخذ رتبه از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است.

فایده های رتبه بندی شرکتها چیست ؟

۱-هر شرکتی برای عقد قرار داد با شرکت ها و سازمان های دولتی به رتبه بندی نیاز دارد چون مر کز های دولتی اجازه ندارند با شرکت های که رتبه ندارند قرارداد ببندند.

۲- شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی باید دارای گواهی نامه ی صلاحیت پیمانکاری باشد.

۳- رتبه بندی شرکتها در صنایع گوناگون می تواند نمای کلی از وضعیت شرکت ها باشد.

شرایط عمومی تعیین صلاحیت و دریافت گواهی رتبه بندی شرکتها :

۱-    هیچ یک از مدیران شرکت نباید کارمند دولتی باشد
۲- شرکت باید در سازمان ثبت شرکتها و ثبت انواع شرکت به ثبت رسیده باشد
۳- شرکت واحد شرایط و امتیازات لازم برای تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر طبق دستور العمل های لازم باشد

شرکت تدبیر ایده با سال ها تجربه آماده همکاری با شما در زمینه ثبت انواع شرکت و رتبه بندی شرکتها و تامین نیروی مهندسی و واگذاری سهام شرکتهای رتبه دار  می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + نوزده =